Listen Live

Plymouth's list of prospective councillors

Wednesday, 5 April 2023 00:00

By Philip Churm, local democracy reporter

File picture of a ballot box. (Courtesy: Local Democracy Reporting Service)

Nineteen seats are being contested

A month ahead of polling day, the full list of prospective councillors wanting to serve on Plymouth City Council has been released, with all parties hoping to bring an end to a period of turmoil both in and out of the council house.  

Nineteen of the 57 seats are being contested; one third of the council. 

The Conservatives are currently in control, with a 23-seat minority administration after a series of resignations and suspensions from the party.  

Labour, who have 25 seats, gained a seat from the Tories in a January by-election; as did the Greens, who now have three councillors.

The Independent Alliance hopes to gain seats from Labour and the Tories.  Four of their five councillors are up for election on Thursday 4 May.   

Plymouth Labour says it aims to ‘Build A Better Plymouth’, with a promise to bring stability to the council after what Labour leader and Ham councillor Tudor Evans called “a carnival of chaos.”

The Conservatives will be fighting on their track record, including boosting investment into the region including the Plymouth and South Devon Freeport.

Plymouth Greens want to build on successes in last year’s local elections and a January by-election which currently gives them three councillors. 

The Independent Alliance says current party politics in the city is not working and is urging what it calls the “silent majority” of voters to support them. 

Candidates standing in each of the wards are as follows:  

BUDSHEAD WARD

CANDIDATE    PARTY
BENNETT Caroline Anne    Green
BROOKSON Nik    Trade Union & Socialist Coalition
DREAN Jonathan Charles Thomas    Conservative
SPENCER Jacqui    Liberal Democrats
SPROSTON Kevin J    Labour
 

COMPTON WARD

CANDIDATE    PARTY
RAY Richard Veysey    Liberal Democrats
HEY Samuel Luke    Trade Union & Socialist Coalition
KELLY Nick    Independent
MELLING FLAVELL Ewan Roy    Green
PENROSE Angela Mary    Labour
WOOD Christopher John    Conservative
 

DEVONPORT WARD

CANDIDATE    PARTY
COKER Mark Antony    Labour
DUNCAN Lesley Faith    Trade Union & Socialist Coalition
ELLWOOD James Overton    Green
GATWARD Jon W L    Conservative
SPENCER Jim    Liberal Democrats
 

DRAKE WARD

CANDIDATE    PARTY
BLIGH Christopher    Trade Union & Socialist Coalition
DRIVER Byran John    Green
EVANS Andy    Conservative
HALL Jeffrey    Liberal Democrats
MCNAMARA Paul Charles    Labour and Co-operative Party Candidate
RICKETTS Steve    Independent
VOSPER Joe    Independent 
 

EFFORD AND LIPSON WARD

CANDIDATE    PARTY
BUSHELL Pat    Green
JONES Will    Conservative
MURPHY Pauline Pearl    Labour
PRIMMER Alexander Marcus    Liberal Democrats
WHITEAR Matthew S    Trade Union & Socialist Coalition
 

EGGBUCKLAND WARD

CANDIDATE    PARTY
BLIGHT Tess    Labour and Co-operative Party Candidate
CHURCHILL Nigel Andrew    Conservative
CROW Wayne    Heritage Party
DRAPER Dennis Sidney    Liberal Democrats
JONES Clint Jon    Green 
PRENTICE Neil Lewis    Trade Union & Socialist Coalition
 

HAM WARD

CANDIDATE    PARTY
ALDERTON Leesa Marie    Green
BONAR Stuart Andrew    Liberal Democrats
CARSON Charlie    Conservative 
CASEY Alison Marie    Independent 
EVANS Tudor    Labour and Co-operative Party Candidate
HOLDEN Katie    Trade Union & Socialist Coalition
KERSWELL Andy    Independent 
SINGH Chaz    Independent 
 

HONICKNOWLE WARD

CANDIDATE    PARTY
ALLDRIDGE Louise Caroline    Trade Union & Socialist Coalition
BOADELLA Margaret Francis Dorothy    Conservative 
JAKES Mickey    Green
MOORE Keith Michael    Labour
SIMPSON Richard John    Liberal Democrats
 

MOOR VIEW WARD

CANDIDATE    PARTY
BAMPING Danny    Independent
GILMOUR Lindsay    Labour
HARTKOPF Frank    Green
JOHNSON Andrea Irene    Conservative
MACKENZIE Colin Alexander    Liberal Democrat
WATSON Arthur Nicoll    Independent
WHITE Andrew James    Trade Union & Socialist Coalition
 

PEVERELL WARD

CANDIDATE    PARTY
ALLEN Sarah Penelope    Labour and Co-operative Party Candidate
CANN Dave    Independent
CASLEY Nicholas John     Green
LEVER Tim    Conservative 
MOORE Duncan Alex    Trade Union & Socialist Coalition
PREEN William    Liberal Democrats
 

PLYMPTON ERLE WARD

CANDIDATE    PARTY
BEER Terri    Independent
DRAPER Ioana-Cristina    Liberal Democrats
MACKAY Lucy    Green
WARD Ashley John    Conservative
WILLIAMS Roger David    Labour
YEO Helen Elizabeth    Trade Union & Socialist Coalition
 

PLYMPTON ST MARY WARD

CANDIDATE    PARTY
BOOTÉ Matthew    Conservative
FROST Alan Peter    Trade Union & Socialist Coalition
JENNETT Sara Elizabeth    Liberal Democrats
NICHOLSON Patrick John    Independent
SMITH Pete    Labour 
WORRALL Richard Spencer Weston    Green
 

PLYMSTOCK DUNSTONE WARD

CANDIDATE    PARTY
DRIVER Piers    Green
EDWARDS Peter    Liberal Democrats
ENDEAN Peter C    Reform UK
HILTON Jackie    Trade Union & Socialist Coalition
HUNT Julie Ann    Conservative
INGRAM Darryl C    Heritage Party
STEPHENS John Marker    Labour
STICKLAND Grace    Independent
 

PLYMSTOCK RADFORD WARD

CANDIDATE    PARTY
DODD Roger Victor    Labour 
DYSON James    Green 
PLUMLEY Roy John Minden    Liberal Democrats
STONEMAN Neal William    Independent 
WATKIN Kathy    Conservative 
WHEELER John Edwin    Independent 
WRIGHT Martin Compton    Trade Union & Socialist Coalition
 

SOUTHWAY WARD

CANDIDATE    PARTY
BLIGH Anthony Richard    Trade Union & Socialist Coalition
DEACON Mark Kevin    Conservative 
LOWRY Mark John    Labour and Co-operative Party Candidate
MCMANUS Katie    Liberal Democrats
QUICK Emily Rose    Change for Plymouth
SOUTHBY Clara Louise    Green
 

ST BUDEAUX WARD

CANDIDATE    PARTY
DEANS Terry    Independent
DINGLE Jon    Labour 
GOLDTHORP Stephen J    Liberal Democrats
LEWIS Kyle James    Conservative
MARSHALL Gavin John    Independent
MOORE Laurie Joe    Trade Union & Socialist Coalition
WHEELER George William    Green
 

ST PETER AND THE WATERFRONT WARD

CANDIDATE    PARTY
ALDRED Ryan John    Trade Union & Socialist Coalition
BOWLES Dean    Change for Plymouth
DENSLOW Darren Simon    Independent 
FLEMING Ian Thomas    Conservative
GIBBONS Andy    Reform UK
JANES Hugh    Liberal Democrats
NEWHAM-JOYNES Shayna    Green
PENBERTHY Chris    Labour and Co-operative Party Candidate
 

STOKE WARD

CANDIDATE    PARTY
DUKE Ehren John    Conservative 
GILLBARD Mike    Liberal Democrats 
IRELAND Nicholas Richard    Green
LAING Jemima Mary    Labour and Co-operative Party Candidate
MOORE Alex    Trade Union & Socialist Coalition
 

SUTTON AND MOUNT GOULD WARD

CANDIDATE    PARTY
BALL Fleur O S    Liberal Democrats
DANN Sue    Labour
KEWISH Michael Peter    Green
SAMPSON Alexandra    Trade Union & Socialist Coalition
SHILLABEER Edmund Harold    Conservative 
SIVASOTHY Tinny    Independent 
Anyone wanting to cast a postal vote must apply to do so by 5 p.m. on Tuesday 19 April.  The proxy vote deadline is a little later; 5 p.m. on Tuesday 26 April. 

Voters planning to cast their vote in person will need to produce photo ID at the polling station. 

More from Local News

Listen Live
On Air Now Radio Exe - Non Stop Playing The Drugs Don't Work The Verve